Tescilsiz Marka, Tapusuz Ev Gibidir…

Tescilsiz Marka, Tapusuz Ev Gibidir…

Son günlerde bize o kadar çok ‘Yeni bir marka ismi arıyorum, çünkü yıllardır kullandığım markamı başkası tescil ettirmiş artık kullanamıyorum’ yakınmaları ile gelen müşterimiz oldu ki… Bu nedenle bu önemli konuyu aydınlatacak ve tüm marka/şirket sahiplerini marka tescili ile ilgili bilgilendirecek bir yazı hazırlamaya karar verdik.

 
MARKA NEDİR, TESCİLİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
 
Şirketinizin veya ürününüzün ismi ve onu temsil eden şeklin bütünüdür. Bazı markalar sadece isimden, bazı markalar ise isim + amblem dediğimiz o ismi temsil eden şekilden oluşur. Örneğin Beko markası sadece yazıdan oluşur ama Koç markası hem Koç isminden, hem de koç boynuzu şeklinden oluşur. Böyle markaların isim ve şekli birlikte tescil ettirmesi gerekir. Markanızın size / şirketinize ait olduğunu Türk Patent Enstitüsü’nden tescil ettirmediğiniz taktirde markanız her türlü tehlikeye açık olacaktır. Markanız / Şirketiniz için kullandığınız ismi bir başkası tescil ettirerek sizin bu markayı kullanım hakkınızı elinizden alabilir. Yıllarca markanıza yaptığınız yatırımlar tehlikeye girebilir. Markanızı tescil ettirdikten sonra, sizin markanıza benzerlik gösteren girişimleri de engelleyebilirsiniz.
 
BULDUĞUNUZ MARKA İSMİNİN TESCİLE UYGUNLUĞUNU NASIL ARAŞTIRIRSINIZ?
 
Marka isminizin daha önceden tescil edilip edilmediğini tpe.gov.tr sitesinden araştırmanız mümkün. Bu linke tıklayarak marka isminizi ilgili kutucuğa yazıp arama sonuçlarından marka isminizin aynısı veya benzerleri olup olmadığını görebilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli konu; isminizin çok benzeri bir başka isim varsa yine tescil alamayacaksınızdır. Örneğin CocaCola tescilli bir markayken KokaKola ya da KolaMola adında bir marka tescil alamayacaktır. Bu nedenle isminizi, benzerlerini, hangi NİCE sınıflarında tescil edilmiş olduklarını kontrol etmenizde fayda var. 
Aynı şekilde marka isminizin .com, .com.tr alan adlarının da uygunluklarını kontrol etmenizi öneririz. Bunların hepsinin bir arada uygun olması, üstelik de ürününüze uygun ve akılda kalıcı bir isim olması zor diyorsanız size idemama.com’da bir marka ismi yarışması başlatabilir ve tescile uygun onlarca size özel isim önerisi arasından seçim yapmanızı sağlayabiliriz.
 
 

 
 
MARKANIZI NASIL TESCİL ETTİRECEKSİNİZ?
 
TPE’ye marka başvurunuzu  e-imza ya da mobil imza kullanarak online ortamda gerçekleştirilebilirsiniz. E-imza ya da mobil imza sahibi değilseniz; 
bu linkten ulaşabileceğiniz başvuru formlarını 30 gün içinde TÜRKPATENT gelen evrak birimine elden teslim ederek (ya da posta yolu ile)  yapılabilirsiniz Başvuru ile ilgili detaylı bilgi rehberine buradan ulaşabilirsiniz. 
Bu süreç uzun ve karışık bir süreç olduğu için takibinin yapılması gerekir, ayrıca doğru sınıfta başvuru yapmanız da önemlidir. Bu nedenle işin uzmanı bir tescil firması ile çalışmanızda fayda var. Böylece bu uzun süreci tekrar yaşamak zorunda kalmazsınız.
 
MARKA TESCİL SÜRECİ
 
Marka Tescil Başvuru Süreci, markanızı tescil ettirmek için müracaat etmeniz ve müracaatınızın kabul olması ile marka korunması başlar. 
Markanızın tescil edilmesi ise yaklaşık olarak 12 ay ile 14 ay arasında bir zamanda gerçekleşir. Bu süreç içinde markaya bir itiraz olması halinde, itiraz sonuçlanana kadar marka tescil süreci durdurulur.
Müracaat sonrası aşağı yukarı şu şekilde bir zamanlama vardır:
– Tanzim ve müracaat dosyası belge eksik incelemesi. 2 Ay
– Marka müracaatının hukuksal bakımdan incelenmesi. 3 Ay
– Marka müracaatının, marka tescil bülteninde yayımlanması. 3 Ay
– Marka müracaatının tescil kararının, marka tescil bülteninde yayımlanması ve marka tescil belgesinin marka sahibine gönderilmesi 3 Ay
 
 
Marka isminiz ve logonuz şirketinizi/ürününüzü temsil eden en degerli varlığınız. Bu nedenle onları sahiplenmek yapmanız gereken ilk iş olacaktır. Eğer marka isminizi veya logonuzu bulmakta yardıma ihtiyacınız varsa bu konuda şimdiye kadar 11.000 firmayı isim ve logo sahibi yapmış idemama.com’a güvenebilirsiniz. Logo tasarımı projesi veya marka ismi bulma projesi başlatarak onlarca size özel alternatif arasından beğendiğinizi seçebilirsiniz. Markanızın yolu açık olsun…
NİCE SINIFLARI
 
Başvurunuzu yaparken hizmet verdiğiniz NİCE sınıfında başvuru yapmanız çok önemli. Marka isminizi ararken de size uygun NİCE sınıflarında markanıza benzer isimde bir marka olup olmadığını araştırmanızı öneririz. Aşağıda tüm NİCE sınıflarına ait listeyi bulabilirsiniz.
 
1.SINIF 
Sanayide, bilim sahasında, fotoğrafçılıkta, tarım, bahçecilik ve ormancılıkta kullanılan kimyasallar. İşlenmemiş suni reçineler  ve işlenmemiş plastikler. Gübreler ve topraklar. Yangın söndürücü maddeler. Ev ve kırtasiye amaçlı olmayan yapıştırıcılar.                
 
2.SINIF
Boyalar, vernikler, laklar, pas önleyiciler, ahşabı koruyucu maddeler, boyalar için bağlayıcı ve inceltici maddeler, boya pigmentleri,  metali koruyucu maddeler, ayakkabı boyaları; matbaa boyaları ve mürekkepleri, tonerler; besin maddelerini, ispençiyari ürünleri ve içecekleri boyamağa mahsus maddeler. İşlenmemiş doğal reçineler. Boyacılar, dekoratörler, matbaacılar ve sanatçılar için metal levhalar ve toz halde metaller.
 
3.SINIF
Ağartma ve temizlik amaçlı maddeler. Parfümeri; kozmetik ürünleri, kişisel kullanım amaçlı koku vericiler.S abunlar. Diş bakımı ürünleri. Aşın
dırıcı ürünler ( Zımpara bezleri, zımpara kağıtları,  pomza taşları, pastalar dahil) .Parlatma ve bakım ürünleri (deri, vinil, metal, ahşap v.b.için ).
 
4.SINIF
Sınai amaçlı yağlar, gresler (kesme sıvıları,  toz emici-ıslatıcı ve bağlayıcı maddeler dahil).Katı yakıtlar (odun hariç). Sıvı ve  gaz  yakıtlar ile bunların katkıları. Aydınlanma amaçlı mumlar, fitiller, yarı mamül vakslar, balmumları (vakslar), parafinler.
 
5. SINIF                                                                         
İnsan ve hayvan sağlığı için ilaçlar, tıbbi amaçlı kimyasal ürünler, kimyasal elementler. Tıbbi amaçlı diyet maddeleri; zayıflatıcı ürünler; bebek mamaları; tıbbi amaçlı bitkiler ve bitkisel içecekler. Diş hekimliği için ürünler (aletler/cihazlar hariç). Hijyen sağlayıcı ürünler ( pedler, tamponlar, tıbbi amaçlı yakılar, pansuman malzemeleri dahil). Zararlı bitkileri, hayvanları ve mantarları imha edici maddeler. Mekanlar için koku gidericiler, koku vericiler (kişisel kullanım amaçlı olanlar hariç). Dezenfektanlar, antiseptikler (mikrop öldürücüler), tıbbi amaçlı deterjanlar.
 
6. SINIF 
Değerli olmayan maden cevherleri.Adi metaller ile bunların alaşımları ve yarı mamülleri. Metalden mamül inşaatlarda kullanıma mahsus malzemeler. Barınma, saklama, muhafaza etme, kaplama, sarma, çevreleme, depolama veya yerleştirme amaçlarıyla yapılmış metalden malzemeler ve araçlar (metalden merdivenler dahil). Eleme, filtreleme, ve benzeri amaçlar için yapılmış metalden malzemeler. Metalden mamül kapılar ve pencereler, kepenkler, jaluziler, bunların kasaları ve aksamları. Elektrik için olmayan madeni kablolar, teller. Hırdavatçı (nalburiye) eşyası. Havalandırma, ısıtma, kanalizasyon, telefon, yeraltı elektrik ve  iklimlendirme tesisatları için havalandırma kanalları, menfezler,  menfez kapakları,  anemostadlar, borular, baca şapkaları, menhol (baca) kapakları, ızgaralar. Metalden mamül işaretle gösterme, yönlendirme, belirtme, tanıtma amaçlı malzemeler (tabelalar, panolar, plakalar dahil).Metalden mamül sıvı veya gaz nakli amaçlı borular ve bunların bağlantı parçaları (sondaj boruları dahil).Madeni para kasaları.  Metalden mamul demiryolu malzemeleri. Madeni iskele babaları ve şamandıraları, madeni dubalar, deniz taşıtları için çapa demirleri.Döküm işleri  için madeni kalıplar (makine parçası olanlar hariç). Adi metallerden veya bunların alaşımlarından yapılmış sanat eserleri. Metalden mamül kapaklar, şişe kapakları.  Madeni direkler. Kaldırma, yükleme ve nakil için madeni paletler, madeni halatlar, yük kaldırma ve taşımada kullanılan madeni askılar, bağlar, kolonlar, kuşaklar, bantlar ve şeritler, metal araç çekme halatları.
 
7. SINIF
Ahşap, metal, cam ve plastik malzemelerin  ve madenlerin işlenmesi, bunlara şekil verilmesi için makineler, takım tezgahları ve bu amaçla kullanılan endüstriyel robotlar.İş makineleri, aynı işleve sahip robotik mekanizmalar. Kaldırma, taşıma ve iletme makineleri, aynı işleve sahip robotik mekanizmalar (asansörler, yürüyen merdivenler, vinçler  dahil). Tarım, hayvancılık, ziraat sektörlerinde  ve tahıl / meyve / sebze /gıda  işlenmesinde kullanılan makineler ve robotik mekanizmalar. Kara taşıtları için olanlar hariç motorlar, elektrikli motorlar, bunların parçaları ve tertibatları. Rulmanlar, bilyalı veya masuralı  yataklar. Lastik sökme ve takma makineleri.Alternatörler, jeneratörler, elektrik jeneratörleri, güneş enerjisi ile çalışan jeneratörler. Boya makineleri, otomatik boya püskürtme tabancaları, elektrikli zımbalama makineleri ve tabancaları, elektrikli yapıştırıcı tabancalar, basınçlı hava veya sıvı püskürtücü makineler için tabancalar, elektrikli el matkapları, motorlu el testereleri, dekupaj makineleri, spiral makineler, basınçlı hava üreticiler, kompresörler, araç yıkama makineleri ve yukarıda sayılan makine ve araçlarla aynı işleve sahip robotlar.Kaynak makineleri ve bunlarla aynı işleve sahip robotlar.Matbaa makineleri . Ambalajlama makineleri, doldurma-tapalama ve kapatma  makineleri,  etiketleme makineleri, tasnifleme makineleri ve yukarıda sayılan makinelerle aynı işleve sahip  robotlar ve robotik mekanizmalar. Tekstil makineleri,dikiş makineleri ve bunlarla aynı işleve sahip endüstriyel robotlar .Makine veya motor parçası olmayan pompalar. Doğrama, öğütme, ezme, çırpma ve ufalama için mutfakta kullanılan elektrikli aletler; yıkama makineleri (çamaşır / bulaşık yıkama makineleri dahil); zemin, halı veya döşeme temizleme amaçlı elektrikli makineler, elektrikli süpürgeler ve bunların parçaları.
 
8. SINIF
Değerli madenlerden olanlar dahil çatallar, kaşıklar, bıçaklar ve kesme, doğrama,soyma amaçlı elektrikli olmayan kesici mutfak aletleri.Kesici ve dürtücü silahlar. Traş, epilasyon, manikür, pedikür, güzellik amaçlı kişisel bakım için kullanılan bu sınıfa dahil alet ve cihazlar (makaslar dahil).Makine, cihaz ve taşıt onarımı, inşaat, ziraat, bahçecilik ve ormancılıkla ilgili elle çalışan (motorsuz) aletler.
 
9. SINIF
Bilimsel amaçlı ve laboratuarda kullanım amaçlı olanlar dahil ölçme aletleri, cihazları, göstergeler ve laboratuarlarda kullanılan malzemeler.Ses ve görüntünün kaydı, nakli veya yeniden meydana getirilmesi (reprodüksiyonu)  için cihazlar (veri işlem, haberleşme ve çoğaltma amaçlı cihazlar bilgisayar yazılımları ve bilgisayar çevre donanımları dahil).Manyetik, optik veya pozlanmış film halinde  kayıt taşıyıcılar.  Antenler, uydu antenler, yükselticiler ve bunların parçaları.Otomatik satış makineleri, bilet otomatları, nakit para çekme makineleri. Makine ve cihazlarda kullanılan elektronik elemanlar.Birim zamandaki tüketim miktarını ölçen sayaçlar ve zaman ayarlayıcıları. Koruyucu giysiler, koruma ve can kurtarma amaçlı donanımlar.Gözlükler, güneş gözlükleri, lensler ve bunların kutuları, kılıfları, parçaları ve aksesuarları.  Elektrik enerjisini iletim, dönüştürme, depolama kontrol cihazları ve araçları 
( elektrik, elektronikte kullanılan kablolar ve güç kaynakları dahil).Ana fonksiyonu uyarı ve alarm olan cihazlar (taşıt alarmları hariç), elektrikli ziller.Ütüler; elektrikli ve buharlı ütüler, pres ütüler. Trafikte kullanım amaçlı sinyalizasyon, işaretle bildirme cihazları ve araçları .Yangın söndürme amaçlı  taşıtlar dahil, yangın söndürme aletleri ve cihazları.Elektrikli kaynak aparatları(kaynak elektrotları dahil).Radarlar, denizaltı radarları (sonarlar), gece görüşü sağlayıcı veya arttırıcı aletler ve cihazlar.Sinek ve haşaratı kovucu  veya yok edici elektrikli cihazlar.Binalar için otomatik kapılar, otomatik turnikeler, binalar ve araç kapıları için elektrikli,elektronik veya uzaktan kumandalı  açma- kapama tertibatı.Elektroliz ve galvaniz işleri için aparatlar; anotlar, katotlar.Mıknatıslar, dekoratif mıknatıslar.
 
10. SINIF
Cerrahi, tıbbi, diş hekimliği ve veterinerlik için alet, cihaz ve mobilyalar.Yapay organlar ve protezler. Tıbbi ortopedik malzemeler.Ameliyathane giysileri ve steril örtüler.Cinsel amaçlı aletler ve malzemeler.Prezervatifler ( condom/kaput). Biberonlar, biberon emzikleri, emzikler, bebekler için diş kaşıyıcılar.
 
11. SINIF
Aydınlatma cihazları (taşıtlar, iç ve dış mekanlar için aydınlatma armatürleri).Isıtma ve buhar üretme tesisatı için cihazlar(Katı, sıvı, gaz yakıtlı ve elektrikli sobalar, kuzineler dahil). İklimlendirme ve havalandırma cihazları. Soğutucular ve dondurucular.Pişirme, kurulama ve kaynatmada kullanılan (kişisel bakım amaçlı olanlar dahil) elektrikle ve gazla çalışan aletler, makineler ve cihazlar ( çamaşır kurutma makineleri, saç kurutucuları ve el kurutma cihazları dahil). Sıhhi tesisat, vitrifiye. Su yumuşatma cihazları, su arıtma cihazları, su arıtma tesisatı, atık arıtma tesisatı. Tıbbi amaçlı olmayan elektrikli alt yaygıları ve elektrikli battaniyeler, ısıtıcı yastıklar, elektrikli veya elektriksiz ayak ısıtıcıları, sıcak su torbaları (termoforlar). Akvaryumlar için filtreler ve filtre-motor kombinasyonları. Sanayi tipi pişirme, kurutma ve soğutma tesisatı.Pastörize ve sterilize edici makineler.
 
12. SINIF
Motorlu kara taşıtları ve bu taşıtlar için motorlar, parçalar (motorsikletler, mopetler dahil). Bisikletler ve bunların gövdeleri, gidonları, çamurlukları.
Taşıt kasaları, damperli kasalar, traktör römorkları, frigorifik kasalar, römork bağlantıları , taşıtlar için damperler,  kaldırma tertibatları. Taşıt koltukları, koltuklar için baş dayanakları, emniyetli çocuk koltukları, koltuk kılıfları, araba örtüleri(şekilli), güneşlikler.Sinyaller ve yön sinyalleri için kollar, taşıt camları için silecekler, silecek kolları.Taşıtlar için iç ve dış lastikler, tubles lastikler, lastik tamir takımları, taşıt lastikleri için yamalar, kaynak yamalar, taşıt lastikleri için supaplar.Taşıt camları, emniyetli taşıt camları, taşıtlar için dikiz aynaları ve yan aynalar. Patinaj zincirleri, takozlar. Taşıtlar için portbagajlar, bisiklet ve kayak taşıyıcıları, seleler.Lastik şişirme pompaları.Taşıtlar için hırsız alarmları, kornalar.Yolcular için emniyet kemerleri, havalı yastıklar.Bebek arabaları, tekerlekli sandalyeler, pusetler.El arabaları, pazar arabaları, tek veya çok tekerlekli el arabaları, market arabaları, ev eşyaları için tekerlekli taşıyıcılar.Raylı taşıtlar: Lokomotifler, trenler, tramvaylar, vagonlar,teleferikler, telesiyejler.Deniz taşıtları ve parçaları (motorları hariç). Hava taşıtları ve parçaları (motorları hariç). 
 
13. SINIF
Ateşli, havalı, yaylı silahlar ile bunlara ait kılıf ve askı kayışları. Ağır silahlar, havanlar, roketler. Havai fişekler. Kişisel kullanım için koruyucu gazlar.
 
14. SINIF
Kuyumculuk eşyaları ( taklitleri dahil); altınlar, mücevherler, kıymetli taşlar ve bunlardan mamul takılar, kol düğmeleri, kravat iğneleri ve heykeller, biblolar. Saatler ve zaman ölçme cihazları,(kronometreler, metronomlar ve parçaları, saat kordonları dahil).
 
15. SINIF 
Müzik aletleri ve kutuları
 
16. SINIF
Kağıt, karton  (mukavva) ve bunlardan yapılmış ürünler ( Kırtasiye amaçlı ürünler hariç).Plastik malzemeden mamül ambalajlama ve sarma malzemeleri.Matbaa ve ciltleme malzemeleri. Basılı evraklar; basılı yayınlar,  takvimler, posterler, fotoğraflar, afişler, tablolar, çıkartmalar,  (pullar). Kırtasiye, büro, eğitim ve öğretim malzemeleri (mobilyalar ve cihazlar hariç). Büro makineleri. Badana ve boya işleri için fırçalar ve rulolar.
 
17. SINIF
Kauçuk, gütaperka, lastik, amyant (asbest), mika veya bunlardan mamul  toz, levha, çubuk ve folyo halinde yarı mamul sentetik malzemeler.Yalıtım (izalasyon), dolgu ve tıkama malzemeleri ( derz dolguları, contalar, o-ringler dahil ). Lastikten, plastikten veya kauçuktan mamul bükülebilir borular, hortumlar (taşıtlar için kullanılanlar dahil), boru, kılıf ve rakorları tekstilden  hortumlar, yangın hortumları, madeni olmayan boru kılıfları ve rakorları, hortum rakorları, taşıtlar için radyatör hortumları.
 
18. SINIF
İşlenmiş veya işlenmemiş deriler ve postlar, yapay  deriler, köseleler, astarlık deriler.Derilerden, deri taklitlerinden veya diğer malzemelerden mamul  taşıma amaçlı başka sınıflarda yer almayan eşyalar (Çantalar, deri veya kösele kutular ve sandıklar, anahtarlıklar dahil). Şemsiyeler, güneş şemsiyeleri, güneşlikler, bastonlar. Kırbaçlar, koşum takımları, eyerler, üzengi ve eyer kayışları.
 
19. SINIF
İnşaat, yol yapımı, tamirat, kaplama amaçlarıyla kullanılan kum, çakıl, mıcır, asfalt, zift, çimento, alçı gibi malzemeler.Beton, alçı, toprak, kil, doğal ve  yapay taş, ahşap, plastik veya sentetik malzemelerden  imal edilmiş  ve şekil almış yapı / inşaat / yol yapımı ve benzer amaçlı malzemeler, yapı elemanları,  taşınabilir bu malzemelerden yapılar, direkler, bariyerler ( ahşap ve sentetik malzemeden kapı ve pencereler dahil). Yollar için metal, mekanik ve aydınlatmalı olmayan trafik işaretleri.Beton, taş veya mermerden yapılmış anıtlar, heykeller. Tabaka veya şerit halinde tabii veya sentetik yüzey kaplamaları, ısı ile yapıştırılabilen sentetik kaplamalar; çatılar için ziftli kartonlar; ziftli kaplamalar. İnşaatlar için cam ürünleri. Metalden olmayan prefabrik  yüzme havuzları. Akvaryum kumları.
 
20. SINIF
Yapıldıkları maddelere ve malzemelere bakılmaksızın mobilyalar, elbise askıları( ayaklı veya sabitlenenler).Yatak şilteleri, yastıklar, tıbbi amaçlı olmayan havalı yataklar ve yastıklar, kampçılar için uyku tulumları, deniz yatakları.  Aynalar.Arı kovanları , suni petekler ve petek çıtaları. Bebekler için ana kucakları, parmaklıklı oyun parkları (iç mekanlar için), bebek beşikleri, yürüteçler.Ahşap veya sentetik malzemeden mamul panolar, resimler, tablolar için çerçeveler, kimlik kartları, künyeler, isimlikler, etiketler. Ahşap veya sentetik malzemeden mamul ambalaj, nakliye ve depolama amaçlı variller, fıçılar, bidonlar, hazneler (depolar), kutular, ambalaj kapları,  nakliye amaçlı konteynerler, sandıklar, taşıma paletleri, bunlarla birlikte kullanılan kapaklar. Ahşap veya sentetik malzemelerden mamul hırdavat (nalburiye) eşyası, mobilya bağlantıları, açma kapama tertibatları.Tahta, mum, balmumu, plastik veya alçıdan mamul bu sınıfa dahil süs ve dekorasyon eşyaları. Sepetler, balıkçı sepetleri. Ev hayvanları için kulübeler, yuvalar, yataklar.Ahşap veya sentetik malzemeden mamul portatif merdivenler, hareketli merdivenler. Bambu perdeler, stor perdeler, şerit perdeler, dekorasyon amaçlı boncuklu perdeler;  perde  kopçaları,  perde halkaları, perde kancaları, perde çubukları.
 
21. SINIF
Elektriksiz temizlik aletleri gereçleri(Boya fırçaları hariç fırçalar, çelik talaşları, süngerler, çelik yünleri, üstüpüler, tekstilden mamul temizleme ve silme bezleri, bulaşık eldivenleri, elektrikli olmayan cilalama makineleri, halı süpürgeleri, sopalı yer paspasları dahil). Diş fırçaları, elektrikli diş fırçaları, diş ipleri, tıraş fırçaları, saç fırçaları, taraklar.Bu sınıfa dahil elektrikle çalışmayan ev ve mutfak gereçleri, çamaşır mandalları, kap-kacak, vazolar ( değerli metalden olanlar dahil ). Ütü masaları ve kılıfları, çamaşır kurutmalıkları, elbise askıları.Ev hayvanları için kafesler ve malzemeler, evlerde kullanılan bitki ve hayvan yetiştirme yerleri (terraryumlar).Camdan, porselenden, seramikten, kilden süs ve dekorasyon eşyaları.Fare kapanları, haşarat tuzakları, sinek yakalayıcılar, sinek raketleri (sineklik), tuvalet taşı delikleri için kapaklar. Parfüm bekleri (yandığında koku yayan bekler), parfüm spreyleri ve vaporizatörleri (püskürteç),makyaj çıkartmak için elektrikli olmayan aletler, pudra ponponları, tuvalet eşyaları için kutular.  Püskürtmeli hortum başlıkları, sulama süzgeçleri için başlıklar, sulama aletleri, bahçe sulama süzgeçleri, musluklara takılan uçlar. İşlenmemiş cam, yarı işlenmiş cam, dekorasyon için cam mozaikler ve cam tozları (inşaat için olanlar hariç), cam yünleri (izolasyon ve tekstil amaçlı olmayan).Spor müsabakalarında verilen kupalar.    
 
22. SINIF
Halatlar,ipler, ip merdivenler, hamaklar,  balık ağları ( metal olmayan araç çekme halatları dahil).Çadırlar, tenteler, brandalar, yelkenler, otomobil örtüleri.Tekstilden mamul ambalaj torbaları. Kauçuk ve sentetik olmayan döşeme doldurma malzemeleri (yün, pamuk dahil). Tekstil amaçlı sentetik elyaflar, işlenmemiş büküm elyafları, cam elyaflar.
 
23. SINIF
Tekstil amaçlı büküm iplikleri; dikiş,  nakış ve örgü iplikleri, tireler, esnek iplikler.  
 
24. SINIF
Dokunmuş veya dokunmamış kumaşlar. Ev tekstil ürünleri (bayraklar, flamalar, mendiller dahil). 
 
25. SINIF
Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler,çoraplar.Ayak giysileri. Baş giysileri.
 
26. SINIF
Danteller ve nakışlar (aplikeler), güpürler, fistolar, dar dokumalar, şeritler ve kurdelalar, ekstraforlar, fitiller, giysiler için kumaştan yapılmış hazır harfler ve rakamlar, armalar, rütbe işaretleri, vatkalar. Giysiler için düğmeler, kopçalar, halkalar, fermuarlar, ayakkabı ve kemer tokaları, perçinler, yapışkan bantlar, bağlar, toplu iğneler, iğneler, dikiş iğneleri, dikiş makinası iğneleri, tığlar ve örgü şişleri, iğne kutuları ve iğnelikler. Yapma çiçekler, yapma meyvalar. Takma saçlar ve saç aksesuarları.
 
27. SINIF
Halılar, kilimler, yolluklar,seccadeler.Muşambalar, yapay çimen, döşemelik mantarlı muşamba (linoleum). Spor amaçlı minderler. Tekstilden olmayan duvar kaplamaları, duvar kağıtları.
 
28. SINIF
Oyunlar ve oyuncaklar. Salonda oynanan oyunlar için aletler, makineler ve cihazlar ( jetonla çalışanlar dahil ).Hayvanlar için oyuncaklar.Çocuk bahçeleri, parklar ve oyun parkları için oyuncaklar. Jimnastik ve spor aletleri ile malzemeleri. Suni yılbaşı ağaçları ve bunlar için süsler, suni karlar,  çıngıraklar, eğlence (parti, diskotek vb.)  süsleri,  parti şapkaları 
 
29. SINIF
Et, balık, kümes ve av hayvanlarının etleri ile her nevi işlenmiş et ürünleri. Kuru bakliyat.Hazır çorbalar, bulyonlar. Zeytin, zeytin ezmeleri. Süt ve süt ürünleri (tereyağı dahil).Yenilebilir bitkisel yağlar. Kurutulmuş, konservelenmiş, dondurulmuş, pişirilmiş, tütsülenmiş, salamura edilmiş her türlü meyve ve sebzeler.Kuru yemişler.Fındık ve fıstık ezmeleri, tahin. Yumurtalar, yumurta tozları.Tıbbi amaçlı olmayan ve tamamlayıcı gıda maddeleri (polen, proteinler, karbonhidratlar dahil).Patates cipsleri.
 
30.SINIF
Kahve, kakao; kahve veya kakao esaslı içecekler, çikolata esaslı içecekler.Makarnalar, mantılar, erişteler. Pastacılık ve fırıncılık mamulleri, tatlılar.
Bal, arı sütü, propolis. Yiyecekler için çeşni/lezzet vericiler. Mayalar, kabartma tozları; unlu mamullerin formunu, rengini iyileştirici,  bayatlama süresini geciktirici doğal maddeler.Her türlü un, irmikler, nişastalar. Toz şeker, kesme şeker, pudra şekeri. Çaylar, buzlu çaylar.Şekerlemeler çikolatalar, bisküviler, krakerler, gofretler.Sakızlar.Dondurmalar,  yenilebilir buzlar. Tuz.Hububat (tahıl) ve mamülleri. Pekmez
 
31. SINIF
Tarım ürünleri, bahçecilik ürünleri ve tohumlar.Ormancılık ürünleri.Canlı hayvanlar (kuluçkalık yumurtalar, döllenmiş yumurtalar dahil). Canlı ve kurutulmuş bitkiler ve otlar.Hayvan yemleri ve tıbbi amaçlı olmayan katkıları.Malt (insan tüketimi için olmayan).
 
32. SINIF
Biralar; bira yapımında kullanılan preparatlar. Maden suları, kaynak suları, sofra suları, sodalar, tonikler.Sebze ve meyve suları, bunların konsantreleri ve özleri, meşrubatlar.
 
33. SINIF
Alkollü içecekler (biralar hariç).
 
34. SINIF
Tütün ve tütün mamulleri.Tütün içenlere mahsus malzemeler(Pipolar, puro ve sigara ağızlıkları küllükler, tütün kutuları, sigara sarmak için cep aletleri, sigara kağıtları, nargileler, çakmaktaşları, çakmaklar dahil).Kibritler.
 
35.SINIF
Reklamcılık,  pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetler (Ticari ve reklam amaçlı sergi ve fuarların organizasyonu hizmetleri dahil). Büro hizmetleri.İş yönetimi, idaresi ve bu konular ile ilgili danışmanlık , muhasebe ve mali müşavirlik hizmetleri  (ithalat-ihracat acente hizmetleri dahil).Ticari ve sınai ürünler için eksperlik hizmetleri.Açık artırmaların düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi hizmetleri.Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için çeşitli malların bir araya getirilmesi hizmetleri  ( belirtilen hizmetler perakende,  toptan  satış mağazaları, elektronik ortamlar, katalog ve benzeri  diğer  yöntemler ile sağlanabilir ).
 
36. SINIF
Sigorta hizmetleri. Finansal ve parasal hizmetler.Gayrimenkul komisyonculuğu, müşavirliği ve idaresi hizmetleri. Gümrük müşavirliği hizmetleri.
 
37. SINIF 
İnşaat hizmetleri, inşaat araç – gereçlerinin ve iş makinelerinin kiralanması hizmetleri.Temizlik hizmetleri; dezenfeksiyon hizmetleri; haşere ilaçlama hizmetleri; temizlik araçları ve makinelerinin kiralanması hizmetleri.Kara araçları servis istasyonu hizmetleri (bakım, tamir ve yakıt dolumu). Deniz araçlarının bakımı ve tamiri hizmetleri; gemi inşaatı hizmetleri.Hava taşıtlarının bakım ve tamiri hizmetleri. Mobilyalara ilişkin döşeme, tamir, restorasyon hizmetleri. Isıtma, havalandırma ve su tesisatının kurulması (tesis edilmesi), bakımı ve tamiri hizmetleri. Giysilerin temizliği, bakımı ve tamiri hizmetleri. Sınai makinelerin ve cihazların, büro makinelerinin ve cihazlarının, haberleşme cihazlarının, elektrikli ve elektronik cihazların tesisi, bakımı ve tamiri hizmetleri. Saat tamiri hizmetleri.Madencilik, maden çıkarma hizmetleri. Ayakkabı, çanta, kemer tamiri hizmetleri.
 
38. SINIF
Radyo ve televizyon yayın hizmetleri. Haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil). Haber ajansı hizmetleri. 
 
39. SINIF
Kara, deniz ve hava taşımacılığı hizmetleri ve kara, deniz ve hava taşıtlarının kiralanması hizmetleri (tur düzenleme, seyahat için yer ayarlama, kurye hizmetleri dahil).Araba parkları hizmetleri, garaj kiralama hizmetleri.Tekne barındırma hizmetleri. Boru hattı ile taşıma  hizmetleri.Elektrik dağıtım hizmetleri.Su temin hizmetleri. Taşıt ve malları kurtarma hizmetleri.Malların depolanması, paketlenmesi ve sandıklanması hizmetleri.Çöplerin depolanması ve taşınması hizmetleri, atıkların toplanması ve taşınması hizmetleri.
 
40. SINIF
Adi metallerin işleme hizmetleri.Değerli metallerin işlenmesi hizmetleri. Fotografik ve sinematografik ürünlerin işlenmesi hizmetleri (Banyo, baskı ve foto gravür hizmetleri dahil). Gıdaların  işlenmesi hizmetleri.Hayvan kesim hizmetleri.Deri ve kürk işleme hizmetleri. Saraçlık hizmetleri.Kumaş işleme hizmetleri, yün işleme hizmetleri.Terzilik hizmetleri, nakış işleme hizmetleri.  Ahşap ve kereste işleme hizmetleri.Sanat eserlerinin çerçevelenmesi hizmetleri.Sıvı, kimyasal madde, gaz, hava işleme hizmetleri. Cam ve optik cam işleme hizmetleri. Malzemelerin montajı (üçüncü şahıslar adına) hizmetleri.Diş teknisyenliği (döküm) hizmetleri. Çömlekçilik hizmetleri.Enerji üretimi hizmetleri, jeneratörlerin kiralanması hizmetleri.Kağıdın işlenmesi.Baskı hizmetleri, ciltçilik hizmetleri. Plastik işleme hizmetleri. 
 
41.SINIF
Eğitim ve öğretim hizmetleri.Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri.Spor, kültür ve eğlence hizmetleri.Dergi, kitap, gazete v.b. yayımlama hizmetleri.Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri. Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği  hizmetleri. Fotoğrafçılık hizmetleri. Tercüme hizmetleri.
 
42. SINIF
Bilimsel ve sınai inceleme, araştırma hizmetleri; mühendislik hizmetleri. Bilgisayar hizmetleri.Bu sınıfa dahil olup mühendislik, mimarlık, bilgisayar hizmetleri kapsamına girmeyen her türlü tasarım hizmetleri; grafik sanat tasarım hizmetleri .Sanat eserleri orijinallik onay hizmetleri.
 
43.SINIF
Yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri. Geçici konaklama hizmetleri (gündüz bakımı (kreş) hizmetleri dahil). Hayvan bakım evleri hizmetleri.
 
44.SINIF
Tıbbi hizmetler.Güzellik bakımı hizmetleri. Veterinerlik ve hayvancılıkla ilgili hizmetler. Tarım, bahçecilik ve ormancılıkla ile ilgili hizmetler.Huzurevi hizmetleri.
 
45.SINIF
Hukuki hizmetler ( sınai ve fikri mülkiyet hakları konusunda danışmanlık hizmetleri dahil).Güvenlik hizmetleri.Evlendirme büroları hizmetleri. Cenaze hizmetleri. Giysi kiralama hizmetleri. Yangın söndürme hizmetleri. Refakat etme hizmetleri.
 
 
 
 
 
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: