Marka ismi, marka olmanın yarısı…

Marka ismi, marka olmanın yarısı…

Marka isminizi nasıl belirlemelisiniz?

Marka isminiz ürününüzün başarısında büyük rol oynar. İyi bir marka ismi, ürününüz de iyi ve kaliteli olduğu sürece hayatınızı çok kolaylaştıracaktır. Marka isminizi seçerken dikkatlice düşünmeniz gerekir.
İşte marka isminizi seçerken dikkat etmeniz gereken 5 şey:
1. Trendlere kapılmayın:
Herşey yolunda giderse ürününüz veya sunduğunuz hizmetin uzun yıllar kullanılacağını unutmayın. Seçtiğiniz ismi bundan 5, 10, 20 yıl sonra da beğenecek misiniz? Anlamını tam olarak bilmediğiniz kelimeleri kullanmaktan kaçının. Kelimelerdeki ünlüleri kaldırma trendi çoktan geçti.
2. Söylenmesi kolay olsun:
Marka isminizin Türkçe kolayca söylenebilmesi önemlidir. Hatta günümüzde global bir isim seçmeniz de iyi olabilir. Konuşmadığınız bir dilde bir isim seçmeyin. Ayrıca marka isminizin anlamını uzun uzun açıklamanız gerekmemelidir. Çok uzun ve karmaşık isimler de tercih edilmemelidir.
3. İyi bir ilk izlenim bıraksın:
İlk izlenimler önemlidir. Peki müşterileriniz markanızın ismini duyduğunda ilk ne düşünecekler? Eğer kafa karışıklığı ilk tepkileriyse bu iyiye işaret değildir. İyi bir ürün veya hizmet marka adınızın zamanla iyi çağrışımlar yapmasını sağlayacaktır ama bu süreçte marka adınızın müşterilerinizin dikkatini dağıtmayacağından emin olun.
4. Marka adınızı koruyun: Eğer marka isminiz ile ilgili olarak ciddiyseniz, onu koruyun. Marka adınızı tescilletmek uzun ve can sıkıcı bir işlemdir ve belirli bir maliyete katlanmanız gerekir fakat markanızın geleceği için yapacağınız en iyi şeylerden biridir ve buna 100% değer.
5. Sosyal medya hesaplarının ve alan adının uygunluğunu kontrol edin:Günümüzde marka adınızı seçerken öncelikle .com veya .com.tr alan adının boş olduğunu kontrol etmelisiniz ayrıca sosyal medya hesaplarının da  uygunluğunu kontrol etmeniz gerekir. Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal medya kanallarında olabildiğince fazla hesap adı alabileceğinizden emin olun. Çok genel bir isim seçerseniz Google arama sonuçlarında da üst sıralarda çıkmanızın zorlaşacağını unutmayın.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: